Χρυσό μετάλλιο για τον Αντώνη Παπακωνσταντίνου στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας του Μονάχου

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας του Μονάχου ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου , ο οποίος τερμάτισε πρώτος με χρόνο 07:21.84 . Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Γκαμπριέλ Στρούζινα με 07:24.21 και το χάλκινο ο Ελβετός Άντρι Στρούζινα με 07:31.23.

Ο 23χρονος Έλληνας αθλητής – σκιφίστας για να στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης βρέθηκε στην πρώτη τριάδα από την εκκίνηση, με τον Ιταλό Γκαμπριέλ Σοάρες να βρίσκεται στην πρώτη θέση και τους Παπακωνσταντίνου, Στρούζινα ν’ ακολουθούν. Στα 1.000 μέτρα της κούρσας, όμως ο Έλληνας κωπηλάτης  βγήκε μπροστά και κρατώντας τον ρυθμό του δεν απειλήθηκε μέχρι τη γραμμή του τερματισμού .