Πήδηξε στα 8,41 μ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα ο εκπληκτικός Μίλτος Τεντόγλου στους Ολυμπιακούς του Τόκιο

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τη χώρα μας κατέκτησε ο Μίλτος Τεντόγλου με ένα εκπληκτικό άλμα στα 8,41 μέτρα . Μάλιστα ο αθλητής χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων.

Για να φθάσει όμως ο Τεντόγλου να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου εκτός απο μια άριστη προετοιμασία , είχε όμως και ατυχίες αφού η νίκη ήρθε στην τελευταία του προσπάθεια.
Το πρώτο άλμα του αθλητή ήταν στα 8,11 μέτρα, ωστόσο τον πέρασε ο Κουβανός Μάσο, που έφτασε τα 8,21μ. Με δύο άκυρα στη συνέχεια έμεινε τρίτος, καθώς τον ξεπέρασε και ο δεύτερος Κουβανός Ετσεβαρία, που πήδηξε επίσης στα 8,41. Με 8,10 στο τέταρτο και 8,15 στο πέμπτο, ο Τεντόγλου βρέθηκε στην πέμπτη θέση, καθώς τον ξεπέρασαν τόσο ο Αμερικανός Χάρισον, όσο και ο Ισπανός Κάσερες. Όμως στην τελευταία προσπάθεια πήδηξε στα 8,41 μέτρα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.