Εκπληκτικό αγώνα έπαιξε ο Στέφανος Τσιτσιπάς με τον Νόβακ Τζόκοβιτς στη Ρώμη αλλά έχασε στις λεπτομέρειες

Εκπληκτική ήταν για ακόμη μια φορά η εμφάνιση του Στέφανου Τσιτσιπά στον αγώνα του με αντίπαλο τον  επίσης κορυφαίο τενίστα Νόβακ Τζόκοβιτς στο Masters της Ρώμης, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κι έχασε την ευκαιρία για να διεκδικήσει το εισιτήριο για τον τελικό στη μάχη της τετράδας.  Ο αντίπαλός  του τον νίκησε στις λεπτομέρειες με 2-1 σετ.  Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας,  έχασε στις λεπτομέρειες με 2-1 σετ (4-6, 7-5, 7-5) από τον Σέρβο, νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη την τελευταία διετία . Ωστόσο η πολύ καλή αυτή εμφάνιση του «ανοίγει τον δρόμο» για μια ακόμη καλύτερη θέση στη παγκόσμια κατάταξη , αφού και αυτός ο αγώνας ήταν για τον Τσιτσιπά μια εμπειρία ζωής.